Ak prežívate násilie, volajte na bezplatnú linku 0800 212 212:
- Pamätajte na to, že to nie je vaša vina.
- Prelomte mlčanie, povedzte to niekomu alebo kontaktujte organizáciu vo vašej blízkosti
- Máte právo na život bez násilia, v bezpečí a pokoji. Neospravedlňujte svojho násilníckeho partnera.
- Násilie neprestane samo, nečakajte, až to bude ešte horšie.
- Existujú ľudia, ktorí vám pomôžu a podporia vaše rozhodnutie zmeniť svoj život.
Ak ste v ohrození, volajte 158 alebo 112!
Na bezplatnom telefónnom čísle 158 (bezplatné tiesňové číslo polície) alebo 112 (integrovaný záchranný systém) môžete ohlásiť násilný útok a privolať pomoc polície. Na políciu sa môžete obrátiť aj keď sa obávate o svoj život a zdravie a/alebo život a zdravie vašich detí. Obavy vo vás môže vyvolať vyhrážanie, zastrašovanie zo strany manžela alebo partnera a strach z toho, že svoje vyhrážky uskutoční.
Pri telefonáte na linku 158 povedzte meno, adresu a oznámte miesto kde sa nachádzate. Ďalej je potrebné popísať situáciu (čo sa deje), kto je okrem vás doma, či je niekto zranený. Ak ide o vážne zranenia, zavolajte rýchlu zdravotnú pomoc na čísle 112 alebo 155. Polícia k vám domov vyšle hliadku. Príchod polície môže na istý čas prerušiť alebo zastaviť násilie.
Čo môže polícia
Proti násiliu, ktoré páchajú na ženách ich partneri, môže najúčinnejšie zasiahnuť polícia, ktorá je povinná reagovať na každé núdzové volanie o pomoc na linku 158 (resp. 112). Polícia môže vstúpiť do bytu, ak sú ohrozené životy a zdravie, hrozí závažná škoda a vec neznesie odklad. Súhlas násilníka so vstupom do bytu, ktorý vlastní či inak užíva, nie je potrebný. Polícia môže zaistiť osobu, ktorá svojím konaním bezprostredne ohrozuje život, zdravie alebo majetok (spočiatku aspoň na 24 hodín) a navrhnúť ďalšie opatrenia, napr. vykázať násilníka z bytu na 10 dní.