Vo svojej dnes vydanej správe Európska Komisia uviedla, že ak má EÚ do roku 2020 dosiahnuť cieľ 75% miery zamestnanosti, členské štáty musia vynaložiť väčšie úsilie na opatrenia týkajúce sa starostlivosti o deti. V správe o pokroku sa uvádza, že oba ciele týkajúce sa dostupnosti a prístupnosti služieb starostlivosti o deti dohodnuté na úrovni EÚ (pozri prílohu) splnilo len osem krajín. Podľa tzv. barcelonských cieľov schválených predstaviteľmi EÚ v roku 2002 by sa starostlivosť o deti mala poskytovať 90 % detí vo veku od troch rokov do veku povinnej školskej dochádzky a 33 % detí mladším ako tri roky. V novej štúdii, ktorú Komisia tak isto vydala dnes, sa zároveň objasňujú rozdiely v dôchodkoch mužov a žien (gender pension gap) a ukazuje sa, že v celoeurópskom priemere sú dôchodky žien o 39 % nižšie než dôchodky mužov.
„Každý rodič veľmi dobre vie, že prístupné a cenovo dostupné služby starostlivosti o deti sú zásadné nielen pre rozvoj dieťaťa, ale aj pre pracovný život rodičov. Aj napriek tomu sa vlastné ciele v starostlivosti o dieťa podarilo zatiaľ dosiahnuť menej ako každému tretiemu členskému štátu“, uviedla podpredsedníčka Komisie Viviane Redingová, komisárka pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo. „Členské štáty sa musia zamerať na túto úlohu, ak chcú dosiahnuť cieľ 75% miery zamestnanosti, ktorý si stanovili. Opatrenia týkajúce sa starostlivosti o deti by sa nemali vnímať ako náklady, ale ako investícia do budúcnosti.“
Údaje za rok 2010 ukazujú, že väčšina krajín EÚ svoje ciele v oblasti starostlivosti o deti nesplnila: v oboch vekových kategóriách (0 ‒ 3 roky, 3 roky ‒ povinná školská dochádzka) ich splnilo len osem krajín: Belgicko, Dánsko, Španielsko, Francúzsko, Holandsko, Švédsko, Slovinsko a Spojené kráľovstvo. Len desať členských štátov splnilo cieľ stanovený v prvej kategórii (0 ‒ 3 roky) a jedenásť v druhej kategórii (3 roky ‒ povinná školská dochádzka) [pozri prílohu].
Práve uverejnené údaje za rok 2011 navyše ukazujú pokles v oblasti poskytovania starostlivosti o staršie deti, čo znamená, že niektoré krajiny, ktoré tento cieľ v roku 2010 splnili, sa teraz nachádzajú pod hranicou 90 % (Španielsko, Holandsko a Írsko).
Politiky pre vytvorenie lepšej rovnováhy medzi súkromným a pracovným životom – najmä služby starostlivosti o deti – sú kľúčové pre presadzovanie zamestnanosti žien. Väčšia miera zamestnanosti žien je dôležitá, ak chceme dosiahnuť ciele EÚ v oblasti zamestnanosti a zlepšiť tak celkovú ekonomickú stratégiu. Komisia preto 29. mája v rámci tretieho Európskeho semestra na rok 2013 (pozri IP/13/463) Rade navrhla odporúčania pre jednotlivé krajiny. Odporúčania boli adresované 11 členským štátom1,, pokiaľ ide o oblasti zamestnanosti žien, dostupnosti/kvality starostlivosti o deti a/alebo celodennej školskej starostlivosti a služieb stráženia detí.
Súvislosti
V roku 2002 sa hlavy štátov a vlád krajín EÚ v záveroch zo zasadnutia Európskej rady v Barcelone zhodli, že:
„Členské štáty by mali odstrániť prekážky v účasti žien na trhu práce a s prihliadnutím na dopyt po starostlivosti o deti a v súlade so svojimi vnútroštátnymi systémami v danej oblasti by sa mali snažiť o to, aby do roku 2010 boli schopné poskytovať starostlivosť o deti najmenej 90 % detí vo veku od troch rokov do veku povinnej školskej dochádzky a najmenej 33 % detí mladších ako tri roky.“
Odvtedy sú tieto ciele známe ako „barcelonské ciele“ o zariadeniach starostlivosti o deti a ich dosahovanie predstavuje základ politík zameraných na zladenie pracovného, súkromného a rodinného života na úrovni EÚ aj členských štátov.
Zariadenia starostlivosti o deti sú prioritou aj v rámci stratégií Komisie v oblasti rodovej rovnosti, pričom finančná podpora EÚ sa poskytuje v rámci štrukturálnych fondov (najmä v rámci Európskeho sociálneho fondu).
Hoci sa od roku 2002 dosiahol istý pokrok a napriek záväzkom členských štátov, poskytovanie starostlivosti o deti v rámci EÚ v roku 2010 stále nezodpovedalo stanoveným cieľom.
Ďalšie informácie
EU Childcare report:
http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/files/documents/130531_barcelona_en.pdf
Study on the Gender Gap in Pensions:
http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/files/documents/130530_pensions_en.pdf
Európska komisia – Rodová rovnosť:
http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/index_en.htm
Domovská stránka podpredsedníčky Komisie a komisárky EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingovej:
Podpredsedníčka Redingová na Twitteri: @VivianeRedingEU
Kontaktné osoby:Mina Andreeva (+32 2 299 13 82)Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56) |
PRÍLOHA:
Graf 1 ‒ Percentuálny podiel detí mladších ako tri roky, ktorým sa poskytuje starostlivosť v rámci oficiálnych štruktúr (pre informáciu sa uvádza aj počet hodín strávených týždenne v zariadeniach starostlivosti o deti) 2010–11
Graf 2 ‒ Percentuálny podiel detí vo veku od troch rokov do veku povinnej školskej dochádzky, ktorým sa poskytuje starostlivosť v rámci oficiálnych štruktúr (pre informáciu sa uvádza aj počet hodín strávených týždenne v zariadeniach starostlivosti o deti) 2010–11