V pondelok (28. januára 2019) sa slovenská delegácia vedená štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Františkom Ružičkom zúčastnila už po tretíkrát na univerzálnom periodickom hodnotení OSN o dodržiavaní ľudských práv na Slovensku. Delegáciu SR doplnili zástupcovia viacerých ústredných orgánov a inštitúcií štátnej správy, vrátane Ministerstva spravodlivosti SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstva vnútra SR, Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR, Ministerstva zdravotníctva SR a Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Univerzálne periodické hodnotenie je osobitným mechanizmom Rady OSN pre ľudské práva, ktorý umožňuje členským štátom OSN v pravidelných intervaloch hodnotiť stav ochrany a podpory ľudských práv vo vybranej krajine. Mechanizmus univerzálneho periodického hodnotenia je jedinečnou platformou, ktorej hlavnou úlohou je objektívne upozorniť na výzvy a prípadné problémy pri ochrane ľudských práv. Cieľom hodnotenia je poskytnúť komplexný a objektívny obraz o stave ľudských práv v konkrétnej krajine a ponúknuť jej námety a odporúčania na zlepšenie a posilnenie podporu ľudských práv.
Štátny tajomník F. Ružička na úvod prezentoval členským štátom pokrok, ktorý SR dosiahla v uplynulom období pri rozvoji ľudských práv a ich ďalšej ochrane. Delegácia SR ďalej predstavila proaktívne a pozitívne opatrenia, stratégie a politiku SR k vybraným ľudsko-právnym témam, ktoré vznikali v spolupráci vládnych inštitúcií a mimovládneho sektora. Slovenská republika informovala o krokoch v boji proti extrémizmu, xenofóbii, nenávistným prejavom, ako aj na podporu slobody prejavu. F. Ružička tiež prezentoval menšinovú politiku, vrátane z veľkej časti otázok týkajúcich sa rómskej komunity, stratégiu na odstránenie diskriminácie žien, opatrenia na odstránenie rasovej diskriminácie, či ochranu práv dieťaťa.
Členské štáty ocenili pokrok SR pri budovaní a posilňovaní legislatívneho a inštitucionálneho rámca, osobitne vytvorenie funkcie komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, komisára pre práva dieťaťa a prijatie viacerých strednodobých stratégií na ochranu ľudských práv SR.
V diskusii, v ktorej vystúpilo 82 rečníkov, predložili následne členské štáty podnety pre SR na zlepšenie a posilnenie ochrany a podpory ľudských práv v SR. Viaceré z nich sa zameriavali na posilnenie postavenia žien, postavenia rómskej komunity a odstránenia jej diskriminácie, osobitne zlepšenia ich prístupu k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, či vhodného bývania. Odporúčania členských štátov sa sústredili aj na potláčanie extrémizmu a nenávistných prejavov, vrátane zlepšenia ochrany novinárov, pričom vyzvali na urýchlené vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a potrestanie vinníkov.
Štátny tajomník F. Ružička ocenil aktívne zapojenie sa členských krajín a ich konštruktívny prístup k nášmu hodnotiacemu procesu. Zdôraznil, že predložené podnety a odporúčania vláda v spolupráci s občianskou spoločnosťou a ďalšími partnermi dôsledne posúdi a preskúma možnosti a spôsoby ich implementácie v záujme ďalšieho posilnenia ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku. V závere štátny tajomník osobitne vyzdvihol potrebu ochrany slobody prejavu, právneho štátu a podpory multilateralizmu pri riešení globálnych otázok, medzi ktoré ochrana a podpora ľudských práv nesporne patrí.