Svetoznáma česká modelka iniciovala vzdelávací projekt, ktorý oboznamuje stredoškolákov s problematikou domáceho násilia. V novembri chce spoločne s nadáciou vydať aj knihu.
Česká modelka Daniela Peštová iniciovala vznik vzdelávacieho projektu o domácom násilí pre študentky a študentov slovenských stredných škôl.
Štyridsaťjedenročná modelka je ambasádorkou kampane AVON proti domácemu násiliu, do ktorej sa zapojila, pretože ju šokovali údaje o vysokom počte slovenských i českých žien, ktoré sú obeťami domáceho násilia.
“Nie je to pre charitu veľmi populárna téma,” tvrdí Peštová, ktorá priznáva, že ich s projektom čaká “beh na dlhú trať”.
O to viac je preto podľa nej potrebné rozprávať o domácom násilí a šíriť prevenciu najmä medzi mladými ľuďmi. V piatok 30. marca bude svetoznáma modelka prednášať o násilí na ženách študentom Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch.
Projekt pôjde aj do ďalších častí Slovenska
Projekt vzdelávania o domácom násilí organizuje spoločnosť AVON spolu s mimovládnou organizáciou Aliancia žien Slovenska. Podľa riaditeľky organizácie Kataríny Farkašovej je pre nastolenie slušnosti a pocit bezpečia v spoločnosti veľmi dôležité všetko, čo sa deti naučia od svojich rodičov, učiteľov a učiteliek v školách.
Spoločnosť AVON spolu s mimovládnou organizáciou Aliancia žien Slovenska organizujú projekt vzdelávania o domácom násilí. Ambasádorkou kampane sa stala česká modelka Daniela Peštová.
“Preto chceme aj my prispieť k tomu, čo deti dostávajú ako ponaučenie do života. Chceme ich učiť o tom, že násilie nie je riešenie, že existujú spôsoby riešenia konfliktov, z ktorých obidve strany vyjdú víťazne,” uviedla Farkašová. Pilotná fáza vzdelávacieho projektu sa uskutočnila na 29 školách v Bratislavskom kraji v školskom roku 2010 až 2011.
Tento rok sa workshopy presunuli do Trnavského kraja, kde sa o násilí na ženách a o domácom násilí budú učiť študenti a študentky 35 stredných škôl. Projekt je určený pre študentov tretieho a štvrtého ročníka. Organizátori projektu sa vyjadrili, že program bude v budúcnosti pokračovať i v ďalších častiach Slovenska.
Daniela Peštová sa počas spolupráce s programom AVON proti domácemu násiliu stretávala so ženami, ktoré boli obeťami násilia a rozhodli sa s ním bojovať. Podľa vlastných slov nechce svoju prácu porovnávať s odborníčkami, ktoré sa týraným ženám venujú, no je veľmi rada, že je súčasťou tímu, ktorý týmto ženám pomáha.
“Som tímová hráčka,” povedala Peštová a dodala, že aj z tohto dôvodu nechcela založiť svoju vlastnú nadáciu.
Počas svojej práce sa stretávala so ženami, ktoré sa so svojou ťažkou situáciou rozhodli bojovať, niektoré z nich už úspešne začali nový život. “Im môžem len zagratulovať,” uviedla modelka.
Modelka chce pomôcť aj knihou
Ostatným týraným ženám sa snaží pomôcť práve prostredníctvom rôznych projektov, prednášok a informovania verejnosti o málo propagovanom probléme.
“Môžem im povedať, aby v sebe našli tú silu a riešili to. Ja viem, že to nie je jednoduché, ale myslím si, že čím viac z nás im tú podporu ukáže, tak im to pomôže, aby svoju situáciu riešili,” povedala Peštová a dodala, že ak chce niekto ženám naozaj pomôcť, je úplne jedno, či to je modelka, moderátorka alebo pracovník z ministerstva.
Svetoznáma modelka s projektom AVON proti domácemu násiliu pripravuje i vydanie špeciálnej knihy skutočných príbehov žien, ktoré sa počas svojho života stretli s formou domáceho násilia alebo boli jeho svedkami.
Knihu s príbehmi o domácom násilí by mali predstaviť v novembri. Peštová na publikácii aktívne spolupracuje.
“Mala by som tam písať úvod a pravdepodobne i komentáre k jednotlivým príbehom,” prezradila modelka. Zisk z predaja špeciálnej knihy bude použitý na aktivity a projekty orientované na boj proti domácemu násiliu.
Na Slovensku má skúsenosť s násilím zo strany svojho súčasného partnera až 21,2 % žien. “Viac ako 39 percent žien zažilo počas svojho života násilné správanie zo strany svojho súčasného či bývalého partnera,” uviedla sociologička Barbora Holubová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny.
Ženám v kritických situáciách v súčasnosti pomáha napríklad nonstop SOS linka, ktorú prevádzkuje Aliancia žien Slovenska či bezpečné ženské domy, v ktorých je však stále veľmi obmedzený počet miest.
viac informácií na stránke: http://www.avonprotidomacemunasiliu.sk/
BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY)